Zgodnie z uchwałą nr 67/2018/2019 Rady Wydziału Zarządzania UG z dnia 31.01.2019 r. każdy student studiów stacjonarnych od roku akademickiego 2019/2020 zobowiązany jest w toku studiów do realizacji przynajmniej jednego przedmiotu w języku angielskim.
Wybierając Sea-BluE studenci wchodzą na przemyślaną ścieżkę rozwoju, w której każdy rok nauki jest poświęcony nabywaniu innego rodzaju kompetencji i wiedzy.
Pierwszy rok studiów to czas zdobycia bazowej wiedzy z zakresu przedmiotów związanych z gospodarką morską, ale też zarządzaniem przedsiębiorstwem. Drugi rok będzie poświęcony głębszemu poznaniu narzędzi, które umożliwiają ocenę ryzyka, zarządzanie finansami, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatu, rachunkowości czy zrównoważonego raportowania. Natomiast trzeci, ostatni rok studiów, jest ukierunkowany na konkretne ścieżki specjalizacyjne.
Semestr 1 i 2: Moduł podstawowy (60 ECTS)
Semestr 3 i 4: Moduł narzędziowy (60 ECTS)
Semestr 5 i 6: Moduł ekspercki (60 ECTS). Wybór specjalizacji:
Projekt licencjacki (do wyboru):
Uczestniczące kraje/uniwersytety: Polska - Uniwersytet Gdański (UG), Hiszpania - Uniwersytet w Kadyksie (UCA), Chorwacja - Uniwersytet w Splicie (UNIST), Włochy Uniwersytet Partenope w Neapolu (UPN), Portugalia - Uniwersytet w Algarve (UAlg), Francja Uniwersytet Zachodniej Bretanii w Breście (UBO), Norwegia - Uniwersytet Nord (NORD).
W trakcie studiów studenci zdobędą:
Program ma również na celu rozwijanie umiejętności przekrojowych (miękkich, życiowych) u studentów, w tym krytycznego myślenia, ciekawości, kreatywności, inicjatywy, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, skutecznej komunikacji w środowiskach wielokulturowych i interdyscyplinarnych, zdolności adaptacyjnych i radzenia sobie ze stresem i niepewnością. Umiejętności te są uważane za część kluczowych kompetencji.
Ponadto program obejmuje staże, które są podstawą zdobywania praktycznych umiejętności i spostrzeżeń, które uzupełniają naukę akademicką, zwiększając tym samym ogólne doświadczenie edukacyjne i zatrudnialność. Partnerstwa z liderami branży, agencjami rządowymi i organizacjami non-profit zapewnią studentom cenne możliwości nawiązywania kontaktów.
Projekt programu studiów kierunku Sea-BluE został skonsultowany z przedstawicielami biznesu w szeroko rozumianej branży morskiej. Twórcy kierunku zebrali opinie pracodawców m.in. o najbardziej poszukiwanych kompetencjach u pracowników.
Absolwenci MIPMAL mogą spodziewać się możliwości kariery w ramach niebieskiej gospodarki, potencjalnie poprzez przedsiębiorczość lub zatrudnienie w różnych sektorach, takich jak agencje rządowe, organizacje non-profit, podmioty sektora prywatnego i instytucje badawcze. Ewoluujący krajobraz niebieskiej gospodarki wymaga nowego zbioru kompetencji, Sea-BluE ma na celu przygotowanie studentów do tych różnorodnych i interdyscyplinarnych zawodów. Są to m.in.: